top of page
  • משה עמירם אראל

קיבלתם דו״ח תנועה, מה ניתן לעשות

Updated: Apr 16

אם כן, קיבלתם דו"ח תנועה בעת שנהגתם ברכב או בעת שהרכב חנה, ולאו דווקא, יכול להיות שאולי בכלל ישבתם כנוסעים ברכב. 

מה עושים עכשיו? אילו אפשרויות עומדות בפניכם כעת? מה כדאי לכם לעשות? האם לשלם את הדו"ח או להישפט? מתי והאם כדאי לבקש לבטל אותו או להמירו לאזהרה? האם זה בכלל אפשרי?על שאלות אלו ואחרות אני מזמין אתכם לקבוע פגישת ייעוץ ראשונית ללא עלות או התחייבות מצדכם, ובה אסייע לכם להבין ולהחליט כיצד ואיך לפעול, לאחר שאבחן את הדו״ח שקיבלתם.


חשוב ביותר לציין כי אפשרויות אלו הכתובות בפתח המאמר רלוונטיות רק כאשר מדובר בדו"ח כספי ולא לגבי דו"ח מסוג "הזמנה לדין".


נהג או נוסע ברכב שנרשם דו"ח כנגדו חושב לעצמו האם היה זה צודק לקבל דו"ח או לא? האם הוא חושב שביצע או לא ביצע את העבירה המדוברת?

ובכן, בכל מקרה ואין זה משנה מבחינתו של מקבל הדו״ח האם זה צודק או לא, ניתן תמיד לבקש להישפט על הדו"ח, ולחלופין אם יש למקבל הדו״ח סיבה מספיק מוצדקת וראיות מספקות שיוכלו לסתור את הנסיבות שהובילו את השוטר לרשום לו את הדו״ח, להגיש בקשה לביטולו.


להמיר את הדו״ח לאזהרה, מה זה אומר, ואיך?

השוטר בשטח שעצר את הרכב רשאי אך אינו חייב לרשום למקבל הדו״ח אזהרה במקום הקנס הכספי, וזאת בהתאם לקריטריונים שנקבעו מראש.

במידה והוחלט לא לרשום לכם אזהרה, דעו לכם כי עדיין עומדת לכם הזכות לבקש זאת, ובתוך 30 ימים מיום שקיבלתם את הדו״ח.

במידה ואתם עומדים בקריטריונים הנדרשים לקבלת דו"ח אזהרה, והעבירה שביצעתם איננה נכללת ברשימת העבירות עליהן לא ניתן לרשום דו"ח אזהרה, יוחלט האם להמיר לכם את הקנס לאזהרה.

המשמעות בהסבת הקנס לאזהרה היא שלא תצטרכו לשלם את הקנס ובנוסף לא יחולו עליכם נקודות החובה החלות בגין העבירה.

(שימו לב !!! ישנן עבירות שלא ניתן לרשום בגינן דו"חות אזהרה).


זמנים לביצוע פעולות 


הזמן אשר עומד לרשות מקבל הדו״ח לפעול שמרים של תשלום הדו"ח או בקשה להישפט,  הינו בתוך 90 ימים מיום קבלת הדו"ח. 

הגשת בהקשה לביטול הדו״ח יכולה להיעשות בתוך 30 ימים מיום קבלת הדו״ח.

במידה והבקשה לביטול הדו"ח נדחתה, ניתן להגיש בקשה להישפט בתוך 30 ימים מיום ההודעה שקיבלתם על הסירוב לביטול הדו"ח. 


בנוסף חשוב להדגיש כי במידה ולא תשלמו את הדו״ח ו/או לחלופין תגישו בקשה להישפט, ויחלפו להם 90 הימים בהם יכולתם לפעול, יתווסף לכם סכום נוסף בגין פיגורי התשלום וסכומו כ- 50% מסכום הקנס המקורי.


מתי לא ניתן לערער על דו"ח שקיבלתם?


מספר עבירות קנס מוגדרות, וכאשר מדובר בעבירה שנחשבת לחמורה יותר ובגינה מקבלים דו"ח תעבורה מסוג "הזמנה לדין", תחוייבו להתייצב בבית המשפט בפני שופט ולהביא בפניו את טענותיכם.

בנוסף, אם חלפו 90 ימים מיום קבלת הדו"ח ולא ביצעתם פעולה כלשהי, אזי במקרה כזה יצטרך הנהג להיעזר בשירותיו של עו"ד תעבורה על מנת לכתוב בקשה מנומקת לבית המשפט ולקבל את אישורו להישפט שלא על פי המועדים הקבועים בחוק.

בקשות אלה לבקשת מועד חדש לדיון אינן תמיד מתקבלות וצריך להוכיח לבית המשפט נסיבות מיוחדות המצדיקות את האיחור בגינו לא פעלתם במסגרת הזמן החוקי.


מתי והאם כדאי לי להיעזר בעו"ד  תעבורה?

מקבל הדו״ח רשאי לייצג את עצמו בבית המשפט אך אין זה מומלץ, וזאת מכיוון שהיכרותו עם תחום המשפט, ראיות התביעה וסתירתן, ועובדה זו יכולה להסב לו  ולרישיונו נזק ולא להסתיים בצורה שלה הוא ייחל כאשר ביקש להישפט.

הצעתי היא לקבוע פגישת ייעוץ ולהבין את כל ההיבטים המשפטיים, ומה יכולות להיות ההשלכות עליכם, בייחוד כאשר הדו"ח כולל נקודות חובה המשפיעות באופן ישיר על רשיון הנהיגה, ובוודאי כאשר מדובר בדו״ח  מסוג הזמנה לדין.


בטרם עסקתי בתחום התעבורה כעו"ד עבדתי כשוטר תנועה באגף התנועה ביחידות השונות של משטרת התנועה הארצית, ובתקופת הזמן הזו שנמשכה 20 שנים צברתי ידע עצום בכל האספקטים של עבירות התעבורה, וכיום אני מביא את הידע הזה לצורך ייצוג ראוי של הלקוח בבית המשפט.


מה קורה כאשר מי שקיבל קנס לא נהג ברכב?

כאשר מי שהשתמש ברכב בעת ביצוע העבירה לא היה בעלי הרכב, והדו"ח הגיע אליו לאחר מכן ונרשם על שמו, עליו לפנות אל המרכז לפניות נהגים, בבקשה להעביר את הדו״ח על שם מי שנהג ברכבו, עם פרטי הנהג והצהרה שלו שנהג ברכב בעת ביצוע העבירה, ובכך להעביר את הקנס על שם הנהג המבצע.

שימו לב, כי במקרה ומדובר ברכב חברה, סכום הקנס בדו"ח שנשלח לחברה יהיה גבוה פי 4 מסכום הקנס המקורי.....קחו זאת בחשבון.


כל האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי, ומידע זה משמש כמידע כללי בלבד.

במידה ועברתם עבירת תנועה או הייתם מעורבים בתאונת דרכים עליכם לקבל ייעוץ מקצועי מעורך דין תעבורה.


11 views

コメント


bottom of page